Dzięki temu zostaniesz programistą z pasji

Czujesz, że w twoim życiu nadszedł odpowiedni moment na to aby w końcu zdecydować się na obraniu swojej własnej ścieżki kariery. Nie interesuję Cię praca medialna – nie lubisz tego całego szumu a rozmowy z klientem mogły by dla Ciebie się okazać nieco skomplikowane. Postanowiłeś, że zostaniesz programistą. Istnieją sposoby, które mogą Cię przybliżyć do bycia najlepszym w tym co robisz i rozpoczynać swoją karierę od juniora do seniora. No to ,,lecimy” z tymi metodami.

Po pierwsze zdecyduj się na to, że zapiszesz się na studia inżynierskie na kierunku Informatyka i zdobędziesz minimum tytuł – Inżyniera Informatyki. Czy to jest tak ważne skoro Jobs i Gattes ich nawet nie ukończyli? To prawda, że zdarzają się wyjątkowo uzdolnieni ale tak właściwie większość osób, która osiąga sukcesy w życiu zawodowym ma ukończenie studia wyższe ponieważ edukacja w życiu każdego z nas jest bardzo ważna. Dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku inżynierskim będzie dokumentem potwierdzającym twoją kompletną wiedzę. Oprócz programowania na uczelni opanujesz inne umiejętności np. zarządzanie projektem, komunikatywność oraz współpracę w zespole. Czas na studiach nie musi być dla Ciebie zmarnowany. 3,5 roku w przypadku studiów 1 stopnia na kierunku inżynierskim lub 5 lat w przypadku studiów inżynierskich wraz z magisterskimi mogą być dla Ciebie owocnym sposobem na to aby poszukać znajomości w tej branży. Możesz nawiązać kontakt z prowadzącymi, którzy czynnie realizują się w projektach IT (warto szanować ekspertów teoretycznych ale lepiej postarać się o kontakty z praktykami). Tak samo na roku postaraj się o to aby utrzymywać dobre relacje z osobami z którymi w przyszłości możesz współpracować. Jeśli np. na roku masz ,,mistrza PhotoShopa” a Ty potrzebujesz kogoś do wykonania twojego loga firmy to ,,uderzaj” do niego śmiało. Razem można osiągnąć bardzo dużo – twórca Facebooka nie działał w pojedynkę a jego pomysł zrodził się właśnie w kampusie jeszcze za czasów studenckich.

Postaw na regularną naukę kodowania. Jeśli czujesz, że to twoja wymarzona profesja to niezbędne dla Ciebie będzie to jeśli się zdecydujesz, że zamiast oglądać bezmyślnie kolejnego sezonu jakiegoś serialu zaczniesz po prostu ,,kodować”. Praktyka czyni mistrza – masz jakiś pomysł na aplikacje? Zacznij go realizować etapami. Jeśli go ukończysz pochwal się przed innymi w tym celu skorzystaj ze specjalistycznych stron np. GitHub lub samemu założysz swoje portfolio.

Zacznij od podstaw. W tym celu zdecyduj się na to, że przeczytasz jakieś dwie książki na temat programowania w języku, który Cię interesuję najbardziej. Wyróżnij się jakoś i nie słuchaj tłumu. Zdecyduj się na to, że będziesz szedł swoją indywidualną ścieżką – wiele osób poleca zacząć naukę programowania od literatury Grębosza – Symfonia. To prawda ta literatura jest napisana przez eksperta, wiedza w niej zawarta jest ogromna. Jednak kiedy Ciebie interesuję programowanie webowe to postaw na jakiś swój język programowania w którym uważasz, że konkurencja jest mniejsza i będziesz się w stanie wybić poprzez swoje pierwsze projekty. Śmiało możesz kupić książkę na temat ,,kodowania” w Pythonie lub Ruby On Rails. Wykorzystaj to, że mało osób ,,kodzi” w tym języku.

To co dla innych jest przeszkodą niech dla Ciebie stanie się codziennością – nie mów, że nie możesz czegoś osiągnąć w programowaniu. Jeśli czegoś nie wiesz nie poddawaj się. Wykorzystaj zasoby Internetu bo właśnie tutaj możesz znaleźć rozwiązanie na swój problem. Zarejestruj się na forach programistycznych i nie ograniczaj się jedynie do zasobów polskiego Internetu – wykorzystaj całą sieć. Programiści zza granicy są czasem bardziej pomocni w porównaniu do tych polskich. Przekonasz się o tym na pewno w swoim czasie kiedy tak właściwie będziesz musiał rozwiązać jakiś bardziej skomplikowany problem np. obiektowe dziedziczenie nie skompiluję Ci linijki kodu. Wykorzystaj moc tych najpopularniejszych grup dyskusyjnych ponieważ w tym miejscu możesz liczyć na rzetelne odpowiedzi.

Posted in: programowanie