Plusy i minusy korzystania z chmury

business-17686_1920Co raz więcej osób decyduję się na to aby swoje dane przechowywać nie na dyskach twardych oraz na płytach CD/DVD ale w innych miejscach. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozwiązania w chmurach. Jeśli chodzi o nią to tak naprawdę można przypisywać jej zarówno wady i zalety także w nawiązaniu do pracy w firmie. Warto dowiedzieć się o kilku korzyściach, które może zapewniać chmura.

Nie potrzeba mieć jakiegokolwiek urządzenia fizycznego mającego na celu przenoszenie danych. W tym przypadku zdecydowanie może wystarczać chmura ponieważ to ona może zapewniać to, że każdy użytkownik będzie miał dostępny do tego samego dokumentu. Nie potrzeba w tym aż tak dużo zachodu oraz częstego korzystania z np. pendrive do przegrywania danych.

W firmie w których korzysta się z rozwiązań typu chmura współpraca może być bardziej efektywna. To właśnie dzięki niej każdy może swobodnie edytować dokumenty np. Excela lub dzielić się różnego rodzaju zadaniami. Oprócz tego może dojść swobodne korzystanie z videoczatu umożliwiającego bezpośrednią komunikację z innymi współpracownikami zarówno przez video.

Chmura nie posiada ściśle określonego systemu operacyjnego(Linux lub Microsoft) ponieważ jej działanie opiera się na przeglądarce Internetowej. To bardzo duże ułatwienie dla osób, które w firmie korzystają z różnych wersji systemów operacyjnych. Warto powiedzieć o tym, że jeśli ktoś ma u siebie np. Maca to będzie mógł swobodnie przejrzeć zasoby użytkownika, który obecnie korzysta z np. Linuxa.

Korzystanie z chmury odbywa się praktycznie bez potrzeby instalacji jakiegoś programu. Działanie opiera się tylko i wyłącznie na przeglądarce internetowej typu Web Browser jako np. IE, Firefox czy Google Chrome. W odniesieniu do urządzeń przenośnych należy jednak pobrać i zainstalować specjalną aplikację ponieważ działanie np. DrobBoxa może odbywać się na tablecie lub smartphonie.

Niepotrzebne koszty w związku z korzystaniem z chmury mogą widocznie spaść. Nie będzie potrzeby korzystania z dysków twardych lub pendrivów. Aktualizacja na nowe oprogramowanie w przypadku większych firm nie będzie stanowić większego problemu ponieważ większość zasobów firmy przechowywane będzie bezpiecznie na serwerze chmury.

Dane w chmurze są bezpieczniejsze w odniesieniu do tradycyjnego przechowywania informacji. Komputer stacjonarny zawsze może zostać skradziony, spalony lub ktoś go może ukraść. W przypadku chmury nie ma możliwości kradzieży lub uszkodzenia fizycznie danych.

Wady chmury są także widoczne. O jakich tutaj należy powiedzieć? Przede wszystkim w rozwiązaniach chmurowych warto się liczyć z ograniczeniami – w odniesieniu do formatowania i przeliczania w arkuszach kalkulacyjnych. Ciężko czasem jest przygotować podstawowe pismo bądź artykuł do druku. Nie ma zbyt zaawansowanych opcji edycji i należy się decydować na korzystanie z tradycyjnych programów.

Chmura nie daję 100% pewności na to, że będzie cały czas dostępna. Istnieję niestety problem z tym, że ta usługa może zostać zakończona. Jeśli ktoś zamierza w chmurze zostawiać swoje bardzo cenne dane powinien się zastanowić nad tym aby stawiać na usługę sprawdzonej i znanej marki.

Chmura nie zapewnia również 100% pewności jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Warto wspomnieć o tym, że na nią może zostać przeprowadzony atak. Chodzi tutaj, że hakerzy mogą zdecydować się na atak bezpośrednio wysłany do jakiegoś jedno przedstawiciela chmury. Jeśli już do tego dojdzie to użytkownik może się spodziewać zablokowania usługi bądź kradzieży swoich wszystkich danych.

Kiedy nagle przestanie działać połączenie z Internetem to nie mamy możliwości do tego aby kończyć swoje działanie. Wszystko to co zawiera się w chmurze na pewien okres czasu zostanie wyłączone a nasza praca stanie na dłuższy okres w miejscu.

Logowanie do chmury nie zawsze będzie bezpieczne. Próbując się zalogować na czyimś komputerze do naszych danych przechowywanych w sposób nie fizyczny istnieję ryzyko, że ktoś nagle przejmie nasze hasło a my stracimy nasze wszystkie dane. To właśnie z tego powodu warto się zdecydować na to aby logowanie odbywało się wyłącznie na sprawdzonym sprzęcie np. laptopie lub stacjonarnym komputerze.

Nikt nie ma pewności do tego czy dane w chmurze są w pełni prywatne. Przechowując swoje istnieję prawdopodobieństwo o tym, że usługodawca może korzystać z zasobów w celu sprawdzenia tego co obecnie zostaję przechowywane u nas na naszym dysku wirtualnym w chmurze.

Posted in: webmasterstwo