Podstawy sieci komputerowych – podstawy łączenia sieci

Z pewnością każdy z nasz każdego dnia korzysta z Internetu w różnym celu. Niektórzy namiętnie siedzą na portalach randkowych kiedy zaś inni rozmawiają ze znajomymi na facebooku. Są także takie osoby, które tak właściwie bardzo często odwiedzają pocztę lub Skype aby dowidzieć się co słychać u znajomego znajdującego się za granicą. Jednak czy ktoś zadał sobie pytanie w jaki sposób ta cała sieć Internetowa jest ze sobą połączona? Raczej, nie. Istnieją jedna pewne sprawdzone sposoby łączenia sieci z którymi warto się zapoznać.

Wykorzystanie kabla koncentrycznego, który zbudowany jest z litego izolowanego przewodu miedzianego, przewodu ekranująco-uziemniającego a także jako zewnętrzna warstwa ochronna. Jakie jest jego zastosowanie? Przede wszystkim wykorzystuję się go w sieciach szerokopasmowych a także takich gdzie praca odbywa się jako pasmo podstawowe.

Jeśli chodzi o skrętkę to tak właściwie ich budowa to grupa izolowanych przewodów w których znajdują się dwa splecione ze sobą przewody mające za zadanie tworzyć medium – z którego przesyłane są dane. Z pewnością można wyróżnić dwie grupy skrętek – ekranowa mająca zabezpieczenie przed przesłuchami z zewnątrz, która ma zastosowanie w sieciach komputerowych a także nieekranową mogąca być wykorzystaną w sieciach telefonicznych.

Obecnie co raz częściej jest wykorzystywane połączenie światłowodowe. Jego budowa oparta jest na kablu światłowodowych, która ma za zadanie przepuszczać przez całe włókno szklane światła, które są źródłem może być laser lub dioda święcąca. Jego laser to fotodetektor. Z czego wykonany jest rdzeń? Przede wszystkim to czysty dwutlenek krzemu. Kiedy światło przechodzi przez rdzeń może tak naprawdę wielokrotnie odbić się od powłoki rdzenia. Jeśli jest większy kąt odbicia tym dłuższa może być droga światła pomiędzy końcami przewodu. Jeśli chodzi o szybkość całej transmisji to jej wynik może osiągać nawet kilka Gbit/s.

Te trzy wymienione typy połączeń przez światłowód, skrętkę czy kabel koncentryczny należy zaliczać do rozwiązań kablowych. Jeśli chodzi o transmisję bezprzewodową to tutaj sprawa wygląda zdecydowanie inaczej. Komunikacja ta może nosić nazwę jako transmisja w podczerwieni, transmisję mikrofalową, transmisję radiową szerokopasmową, transmisję wąskopasmową.

Obecnie najczęściej wykorzystywany system o jakim należy powiedzieć jest ten przy wykorzystaniu światłowodu. Większość dostawców Internetu korzysta z tego systemu ponieważ dzięki niemu można liczyć na transmisję przy wykorzystaniu szybkiego kanału transmisji. Przesyłanie danych odbywa się na wydajnym kanale.

Posted in: programowanie