Z angielskiego słowo Content Management System oznacza CMS, w wolnym tłumaczeniu można go charakteryzować jako system umożliwiający zarządzanie treścią. Dzięki niemu użytkownik tworzący stronę internetową ma możliwość tworzyć, rozbudowywać a także edytować serwisy WWW. Do tego aby w optymalny sposób aktualizować treść należy korzystać z interfejsu, po bezpośrednim zalogowaniu się do niego.
Z praktycznych rzeczy jakie należy wiedzieć na temat CMS to z pewnością jest to, że tutaj istnieją trzy główne obszary t. j prezentacja, treść oraz aplikacja. Z tego powodu stworzenie profesjonalnej strony wymagać będzie copywritera(do zapewnieniu najlepszego contentu), grafika(do wykonania efektownego layoutu) oraz administratora/programistę, którzy będą zapewniać rozbudowę wtyczek a także programowanie nowych.
Wpisując w wyszukiwarkę Google hasło CMS można było odnaleźć pod pierwszymi wynikami jedne z najczęściej używanych systemów do zarządzania treścią. Warto dowiedzieć się o kilku przykładowych, które są używane przez użytkowników.
WordPress, to system CMS który nie powinien stanowić większego problemu użytkownikowi mającymi za zadanie stworzyć strony internetowej z wykorzystaniem tego typu strony. Bezproblemowa edycja, administracja a także instalacja systemu to tylko nieliczne zalety jakie warto przypisać temu systemowi mającemu służyć jako CMS do tworzenia stron www. Osoby, które zastanawiają się nad stworzeniem swojego bloga powinny pomyśleć o tym aby przede wszystkim wybrać tego typu rozwiązanie ponieważ to doskonały system dla osób tworzących blogi.
Joomla! To bardzo zaawansowany system CMS. Jest chętnie wybierany przez wszystkie osoby, które nie mają zbyt zaawansowanej wiedzy w odniesieniu do języka skryptowego jakim jest PHP.
Drupal jest także bardzo chętnie wybieranym systemem CMS przez wszystkich twórców stron internetowych. Dzięki temu, że to jest zaawansowane narzędzie można powiedzieć ten CMS dostał wiele prestiżowych nagród, np. Best Open Source PHP CMS.
Jeśli chodzi o system CMS bezpośrednio napisany w języku skryptowym PHP to należy wymienić MediaWiki. Oprócz tego ten system zarządzania treścią korzysta także z silnika bazy danych PostreSQL lub MySQL – rozprowadzanie ich odbywa się na licencji GNU GPL.
Jednym z nowszych CMS, który tak bardzo wybił się do góry to na pewno MODx. Za sprawą łatwego procesu instalacji żaden użytkownik nie powinien mieć problemów w związku z przygotowaniem go do swojego systemu. Jest on przyjazny dla użytkownika ponieważ posiada klasyczny wygląd – prosty a zarazem estateczny.
CMS, który może bez większych problemów może być wdrażany w profesjonalnych problemach jak i amatorskich nosi nazwę Typolight. Za sprawą dużej liczby funkcji i solidnej organizacji panelu administratora oznaczać może kompletny system z dużą liczbą dodatków.
Do innych popularnych systemów CMS należy zaliczać na pewno PHPNuke, TikiWiki oraz XOOPS. Wszystkie z nich są oparte na licencjach GNU. Za sprawą ich prostej obsługi mogą być bardzo często wykorzystane w komercyjnych jak i także amatorskich projektach. Również te systemy zarządzania treścią dają bardzo duże możliwości, które tak naprawdę mogą posłużyć do stworzenia komercyjnej strony.