Czy warto stosować framework w tworzeniu stron internetowych

computer-767781_1280Programiści zajmujący się tworzeniem aplikacji mobilnych, internetowych lub tych mających na celu zwiększenie interaktywności między użytkownikami w zakresie otwierania adresów domen tworzą profesjonalne narzędzia ułatwiające im pracę w nich. Framework jest jednym z narzędzi, które za sprawą swoich funkcjonalności może służyć do budowy w pełni profesjonalnych projektów.

Framework to określenie wcześniej przygotowanych modułów mających na celu stworzenie profesjonalnej aplikacji WWW, które zostały stworzone przez zaawansowanych developerów. Zalety jakie należy przypisać do tego rodzaju frameworków to na pewno łatwość użycia a także prostota. Programista, bez względu na to czy junior lub senior przy skorzystaniu z tego rodzaju systemu oszczędza czas na potoczne budowania koła od nowa – to co należy się w nim zrobić to obsługa tego systemu – pozostały czas należy wykorzystać na zbudowanie w pełni profesjonalnej strony www. Znając framework bez większych problemów można dołączyć do jakiegoś zespołu developerów, którzy obecnie także tworzą w tego rodzaju systemie np. Yii lub Kohana. Automatyczne rozpoczęcie pracy w tym frameworku dawać będzie szansę na to, że nie będzie się tracić czasu na tworzenie swojego autorskiego kodu.

Powodów do stosowania frameworka może być kilka. Jednak czy istnieją jakieś przeciw? Oczywiście, że TAK! Prawie wszystkie frameworki zostały napisane w języku PHP i ich działanie odbywa się według takiego samego schematu, różnią się tylko detalami. Większy problem może wystąpić dopiero w momencie gdy pewien zakres usługi nie odpowiada naszym oczekiwaniom a my nie możemy odnaleźć rozwiązania w dokumentacji. Do wykorzystania pełnych możliwości frameworka należy mieć wiedzę i umiejętności programistyczne w jakimś języku skryptowym. Decydując się na wybór np. Zend Frameworka, poziom ,,kodowania” z PHP powinien stać u nas na wysokim poziomie aby móc w pełni wykorzystać to narzędzie przeznaczone do tworzenia profesjonalnych projektów. W przypadku frameworka Django konieczym jest to aby posiadać umiejętność pisania kodu w Pythonie. Bez znajomości ,,kodowania” w języku skryptowym nie można liczyć na to, że pewien sposób ruszy się z tak zaawansowanym narzędziem jakim są Frameworki. Przed tym należy opanować umiejętność tworzenia strony www w PHP lub Python.

Posted in: webmasterstwo