Najczęściej spotykanie awarie i kłopoty z naszym komputerem, cz.2

kredyty11Powrót do artykułu. Należy dokończyć awarie komputera, te najczęstsze. Są to również:

  1. Zbyt częste przegrzewanie się podzespołów. Problem jest bardzo znany. Może pojawiać się dość często wewnątrz naszej jednostki centralnej a dokładniej komputera, przykładowo na płycie głównej. Taki kłopot polega na tym, że komputer samoczynnie potrafi się wyłączyć. Aby móc pozbyć się tego problemu należy na pewno w pierwszej kolejności zobaczyć te temperatury, które znajdują się wewnątrz a dokładnie na naszej płycie głównie. Robić to należy w sposób precyzyjny w konfiguracji BIOSu. Przede wszystkim trzeba zobaczyć czy wentylacja naszej obudowy jest w porządku. Dodatkowo, szczególnie dla wszystkich przezornych warto posiadać alternatywny(dodatkowy) wentylator. Jego zadanie to z pewnością gwarancja odpowiedniego obiegu powietrza. Dlaczego się to wszystko może się przegrzewać? Niewdzięczny kurz mogący się znajdować wewnątrz naszej jednostki centralnej(komputera, laptopa). Profilaktyka komputerowa może odegrać wielkie znaczenie. Warto przeczyszczać raz lub dwa razy w miesiące te wszystkie zabrudzenia i kurz.

  2. Problem z płytą główną ang. mainboard. Następny problem dotyczyć może naszej płyty głównej. Wszystkie komputerowe komponenty znajdują się na niej. Kilka przyczyn, które mogą świadczyć o awarii – niewłaściwy, niekompatybilny dobór podzespołów, kurz a nawet zasilanie. Warto wykonać eksperyment – wyjąć te wszystkie podzespoły z naszego wnętrza komputera pozostawiając jedynie kartę grafiki, cały procesor a także jedną kość pamięci (RAM). W momencie kiedy uruchomi się komputer prawidłowo to odpowiedź gotowa – wszystko jest w porządku. Trzeba szukać dalej przyczyny, nie w płycie głównej. W momencie braku startu od razu informacja dla nas – ten podzespół mainboard to uszkodzony podzespół.

  3. Napędy optyczne CD-ROM(co raz mniej używany) a także DVD-ROM. Żaden większy problem z przyczyną. Ładowanie płyty po wsunięciu do dysku CD/DVD jest bardzo długie lub dysk w żaden sposób nie potrafi zareagować. Warto posprawdzać czy kable to prawidłowe połączenie na tylnym panelu. Również warto zainwestować w suchą szmatkę i to przetrzeć cały kurz.

  4. Problem z dyskiem twardym(hard disk). Złościli twierdzą, że w tym przypadku nikt nie zna dnia i godziny. Taka awaria spotykać może każdego z nas. Ilość tych wszystkich kłopotów z dyskiem może być różna. Przykładowe to uszkodzenia mechaniczne, wirusy a także trojany na partycjach systemowych, niespodziewane skoki napięcia. Pierwsza rzecz do wykonania – konieczność sprawdzenia czy system BIOS ,,widzi dysk twardy’’.

  5. Kolejne urządzenie wyjściowe – Monitor LCD. Główną przyczyną, którą jak to określili technicy i serwisanci to martwe piksele. W różnych kolorach mogą świecić te ,,kropeczki” w sposób pojedynczy.

  6. Programy zainstalowane na naszym komputerze. Awaria dotyczyć może systemów operacyjnych. Większa część użytkowników na co dzień korzysta z Windowsa. Trzeba pamiętać o tym iż reinstalacja systemu poprzez właściwy format może okazać się bardzo zbawienna.

  7. Przeciwko burzom. Warto kupić najzwyczajniejszą w świecie listwę antyprzepięciową. W przypadku burz może to się okazać kluczowe.

Posted in: Bez kategorii