Sposoby przechowywania danych

Wirtualne dane powstają każdego dnia na wielu komputerach, laptopach, smartfonach bądź tabletach. Mogą to być ważne pliki i dokumenty tworzone na potrzeby różnego rodzaju firm, setki zgrywanych zdjęć z wakacji czy ważnych uroczystości. Bądź też na przykład tworzone przez muzyków pliki audio do odtwarzania i słuchania z przyjemnością. Wszystkie te pliki są mniej lub bardziej cenne dla ogółu, jednakże zwykle mają dosyć dużą wartość dla właścicieli. Dlatego też bardzo ważne jest to, by były one bezpieczne i odpowiednio chronione przed uszkodzeniem bądź ich całkowitym zniszczeniem. Warto jest więc zastanowić się nad zagadnieniem dotyczącym przechowywania danych. Warto jest dowiedzieć się jakie rozwiązanie w tej kwestii byłoby najlepsze i niosłoby ze sobą jak najmniejsze ryzyko uszkodzenia bądź utraty posiadanych plików różnego rodzaju.

Sposobów na przechowywanie naszych różnorodnych danych jest bardzo wiele. Wiadomą rzeczą jest, że przede wszystkim zapisywane i przechowywane są na dysku laptopa lub komputera bądź też na karcie pamięci w przypadku niektórych tabletów i zdecydowanej większości urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, zwłaszcza smartfony. Jednakże dysk komputera charakteryzuje to, że może z różnych powodów się zniszczyć, a wiadomą rzeczą jest, że wraz z jego uszkodzeniem, ucierpią na tym również znajdujące się na nim różnego rodzaju i różnej zawartości pliki oraz foldery. A dobrze wiemy, że to bardzo nieprzyjemna sytuacja gdy bezpowrotnie tracimy zdjęcia rodzinne do których mieliśmy większy sentyment, nagrania video z ważnych imprez bądź chociażby postępy w grze komputerowej. Jeszcze gorzej jest gdy sprawa dotyczy danych gromadzonych przez jakąś firmę. Wtedy ich utrata może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje i dotyczy z reguły większego grona osób.

Przejdźmy teraz do przedstawienia właściwych sposobów na przechowywanie zgromadzonych przez nas danych. Kiedyś były to dyskietki, ale zdaje się jakby to było wieki temu z uwagi na to, że nie mieściło się tam prawie nic. Później przeszliśmy do sposobów, które w sumie są wykorzystywane do dziś. Oczywiście mowa o płytach cd oraz płytach dvd. Zarówno na pierwszych jak i drugich można przechowywać sporo danych (przede wszystkich na dyskach dvd). Jednakże płyty mają to do siebie, że po prostu się zużywają, a to oznacza utratę naszych plików. Płyty mają do siebie również to, że można je po prostu gdzieś zgubić tracąc tym samym dostęp do danych. Podobnie sprawa ma się z dosyć powszechnie stosowanymi dzisiaj urządzeniami przeznaczonymi do przenoszenia danych takimi jak pendrive. Wprawdzie jest on jeszcze lepszym rozwiązaniem niż płyty cd i dvd, bo on się tak szybko nie zużywa, ale faktem jest że może się gdzieś zawieruszyć i nasze dane przepadną. Mogą również wpaść w niepowołane ręce i wtedy też pojawia się problem. Jeszcze bardziej solidnym i niezawodnym sposobem przechowywania danych zgromadzonych w systemie, z którego korzystamy są tak zwane dyski zewnętrzne. Mają one wbudowaną z reguły bardzo dużą pamięć, są zdecydowanie większe niż pendrive, ale przy tym poręczne i wygodne w użytkowaniu. Niewątpliwie trudniej jest zgubić coś takiego.

Powoli zbliżając się do końca rozważań warto jeszcze zwrócić uwagę na innego rodzaju rozwiązanie wykorzystywane do przechowywania zgromadzonych danych. Jest to sposób, który nie wymaga jakiegokolwiek urządzenia fizycznego więc dużym plusem jest swego rodzaju eliminacja ryzyka zawieruszenia go. Mowa tutaj o tak zwanej „chmurze”, czyli wirtualnym dysku służącym wyżej wymienionym celom. Jest to sposób niosący ze sobą dużo dobrego, mający sporo zalet, jednakże nie brakuje również minusów korzystania z takiego rodzaju przechowywania zgromadzonych plików. Zdecydowanym plusem „chmury” jest możliwość dostępu do danych dla wszystkich użytkowników, którzy tego dostępu potrzebują. Nie trzeba tutaj kombinować i tracić czasu na przegrywanie danych z jednego nośnika na drugi, bo wszystkie potrzebne pliki znajdują się w jednym miejscu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rożnego rodzaju firm, którym swobodny przepływ danych jest bardzo potrzebny i pozwala na sprawniejszą i bardziej efektywną pracę.

Podsumowując można stwierdzić, że sposobów na przechowywanie plików i folderów z danymi jest dosyć sporo. Jedne są bardziej, inne mniej bezpieczne, każdy z nich ma swoje wady i zalety. To od naszych oczekiwań zależy, na który z nich się zdecydujemy.

Posted in: programowanie