Jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia drukujące nie były tak powszechnie spotykane, jak obecnie. Dzisiaj w zasadzie każdy ma w domu drukarkę i przyjmujemy za pewnik, że niemal wszędzie gdzie się pojawimy, taka maszyna się znajduje. Jednakże wielu użytkowników nie zagłębia się zbytnio w niuanse dotyczące drukarek – mają po prostu działać i spełniać swoje zadanie. Przez to wiele osób myli już dosyć podstawowe pojęcia takie jak toner i tusz. Co to jest toner do drukarki i czym się różni od wspomnianego tuszu?
Od wielu lat na rynku urządzeń drukujących dostępnych dla każdego królują dwa warianty urządzeń: drukarki laserowe i drukarki atramentowe. Liczba różnic między nimi, włącznie z przeznaczeniem i zastosowaniami jest olbrzymia. Można tu wymienić chociażby technologię wydruku. Druk atramentowy powstaje w wyniku „wystrzeliwania” przez drukarkę mikrokropel atramentu w liniach, które układają się w obraz. Wydruki laserowe natomiast powstają poprzez naelektryzowanie bębna, który przyciąga odpowiednie ilości tonera i nanosi je na konkretną powierzchnię, po czym zostaje on utrwalony w wyniku działania wysokiej temperatury.
Jak widać z tego bardzo uproszczonego opisu, mamy już pierwszą, i w zasadzie najważniejszą różnicę w zestawieniu tusz a toner. Ten pierwszy działa z drukarką atramentową, a drugi z drukarką laserową. Jednak czy różnic jest więcej?
Odpowiedź brzmi – oczywiście.
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się tuszom jak np. HP 650 czy Lexmark 18C0035. Z reguły są to niewielkie zasobniki zwane także kartridżami wypełnione atramentem (czarnym lub 3 kolorami – żółtym, cyan i magenta). W środku znajduje się także nieco elektroniki. Takie tusze umieszcza się w specjalnym ramieniu drukarki (zazwyczaj jest to bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy), po czym urządzenie przeprowadza kalibrację i drukuje stronę testową. Ze względu na niewielkie rozmiary tuszy w kartridżach znajduje się przeważnie między 10 a 20ml, co w zupełności wystarczy w większości standardowych drukarek na 300 do 600 stron wydruku w trybie ECO.
Istnieją także drukarki z systemami stałego uzupełniania tuszu. Mają one specjalne zbiorniki, które wypełnia się samodzielnie przy pomocy specjalnych buteleczek.
Tonery do drukarek, takie jak przykładowo Brother TN-2410 lub HP 59A są o wiele większe niż kartridże z tuszem. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. większa ilość elementów w środku kasety. Musi się w niej znaleźć miejsce oczywiście na toner (proszek), bęben magnetyzujący, wałek światłoczuły, czy zbiorniczek na resztki tonera. Na jednym tonerze wydrukujemy nieporównywalnie więcej stron niż na jednym kartridżu w drukarce atramentowej. Ma to związek z technologią samego druku.
Ze względu na swoje walory tj. szybkość, wydajność i ekonomiczność – drukarki laserowe często znajdują zastosowanie w biurach, firmach i rozmaitych instytucjach, rzadziej spotyka się je w domach. Do tego koszt zakupu samego urządzenia przeważnie jest sporo wyższy niż w przypadku drukarek atramentowych, co skutecznie powoduje, że to właśnie te drugie są najczęściej wybierane przez mniej wymagających użytkowników. W zestawieniu toner a tusz nie ma więc wyraźnego zwycięzcy, gdyż każdy z nich ma inne zastosowania, w których sprawdza się lepiej niż drugi.
Co ważne w przypadku tonerów i tuszy dostępne są zarówno ich oryginalne wersje, jak i zamienniki. Z ich ofertą można się spotkać chociażby w sklepie internetowych tuszmarkt.pl.