Dlaczego warto postawić na Ruby?

Wiele osób zastanawia się nad tym, który język programowania jest najlepszy i dzięki któremu będzie można liczyć na jakiś dodatkowy przychód lub po prostu przekwalifikowanie się do jakiegoś zawodu. Istnieję taki język programowania, który nie jest jeszcze przesycony aż tak dużą dawką specjalistów w porównaniu z PHP czy HTML. Mowa tutaj oczywiście o Ruby, istnieję szereg zalet, które należy wyróżnić i do niego przypisać.

Niewątpliwie dużą zaletą ze stosowania tego systemu jest na pewno fakt, że on jest kompletnie darmowy. Opensourcowy język programowania daję szansę na to, że można modyfikować i wprowadzać modyfikację w tej dystrybucji. Dla osób tworzących kod źródłowych napisanie nowej funkcjonalności nie będzie się sprowadzać do problemów w razie niejasności z licencją.

To co powiedzieć o Rubym to fakt, że on jest w 100% obiektowy. Język wysokiego poziomu z tego powodu umożliwia o wiele szybszą i bardziej przyjemną naukę. Na pewno warto znać wskaźniki, stosy czy kolejki ale jeśli chodzi o wybór Ruby nie będzie to aż tak konieczne i lepiej będzie postawić na naukę obiektowości.

W porównaniu do języka programowania np. C# lub ASP.NET, Ruby może działać na każdej dystrybucji systemu operacyjnego. Może on świetnie współpracować na Linuxie, Macu a także Windowsie. To na pewno duża swoboda dla programisty ponieważ jeden kod aplikacji może stworzyć na każdą platformę.

Składnia języka Ruby nie jest skomplikowana ponieważ został on zaimplementowany na podstawie innego języka a dokładniej Pythona. Wszystkie zmienne lub funkcję są dość intuicyjne. W tym przypadku twórca kodu źródłowego może zrezygnować z używania nawiasów lub średników.

Społeczność programująca w języku Rubym jest dość spora. Można powiedzieć o tym, że tak właściwie na każdym forum programistów da się odnaleźć pasjonatów tego języka wysokiego poziomu. Najczęściej w takich miejscach będzie można znaleźć porady i tutoriale, które bez większych przeszkód będzie można wprowadzać do naszych aplikacji.

Jeśli komuś zależy na tym aby stworzyć w pełni profesjonalne strony internetowe (coś więcej niż czysty HTML i CSS) to powinien zdecydować się na bardziej zaawansowane narzędzie jakim jest Ruby On Rails. Co bardziej popularny framework, który z roku na rok zyskuję na swojej popularności.

Przez to, że Ruby on Rails jest taki popularny duża liczba pracodawców poszukuję programistów z umiejętnością tworzenia w tym języku. Dla każdego amatora-hobbisty to bardzo dobra wiadomość, że jego pasja dawać mu może dość spore dochody.

Posted in: programowanie