Urządzenia komputerowe są ze sobą połączone w postaci medium transmisyjnego. Ze względu na obszar zasięgu można je podzielić na kilka rodzajów. Warto się o nich dowiedzieć po to aby mieć podstawową wiedzę na temat tego w której obecnie pracujemy będąc w domu lub firmie.
LAN, będąca lokalną siecią. Znajduję głównie zastosowanie w nawiązywaniu połączeń na mniejszym obszarze. W teorii jest zasięg o rozmiar o średnicy nawet do kilkuset metrów. Jednak to co można wyróżnić w praktyce oznaczać będzie tylko jeden budynek.
MAN to miejska sieć komputerowa. Zastosowanie jej to połączenie większej ilości sieci lokalnych (np. uczelni, urzędów lub fabryk komercyjnych), które obecnie istnieją w miejskiej aglomeracji.
WAN to sieć rozległa mogąca połączyć nawet ośrodki obliczeniowe, uczelnie(nawet kampusy). Jej zasięg jest bardzo duży ponieważ może obejmować nie tylko jedno województwo ale kontynent, kraj i całą planetę.
W przypadku prywatnych sieci prywatnych PAN należy spodziewać się instalacji w domach bądź ewentualnie w obszarze jednego lub kilku stacji roboczych, które mieszczą się w odległości nieznacznie dużej od siebie. Zasięg tutaj także nie jest zbyt duży, w wielu przypadkach dotyczy tylko do ok 9 lub 10m.
Sieć kampusowa będzie obejmować jak sama nazwa wykazuję kilka uczelni, które są stworzone w ramach połączenia ich jako wewnętrzne sieci lokalne. Nawiązywanie łączności pomiędzy sieciami wykonuję się przy wykorzystaniu głównych technik opracowanych w budowie LANU a nie WANU – ponieważ obszar nie dotyczy całej planety lub kontynentu a jedynie obszaru lokalnego a w tym przypadku kilku uczelni łączących je w kampusy.
Skróty o których w tym przypadku warto wspomnieć to z pewnością LAN(Local Area Network), PAN(Private Area Network), WAN(Wide Area Network, MAN(Metropolitan Area Network). Każda z tych sieci obecnie ma zastosowanie w dzisiejszym życiu, jednak tak naprawdę ze względu na rodzaj połączeń należy je specyficznie przypisywać do określonej firmy lub uczelni.